Založ si blog

Kráľovná Alžbeta a úloha monarchií

„Vyhlasujem pred vami všetkými, že celý svoj život, či už bude dlhý alebo krátky, zasvätím vašim službám.“ To boli slová záväzku vtedajšej princeznej Alžbety pred tým, ako sa stala kráľovnou. Je prvým britským monarchom, ktorý oslávil platinové jubileum svojej vlády. Tento mesiac si pripomíname sedemdesiat rokov jej služby ľudu Spojeného kráľovstva. Ľudia sa z jej príkladu môžu učiť, ako aj počas búrok stáť za svojimi slovami a ako si v neochvejnej oddanosti udržať roľu panovníčky.
Táto drobná, ale mohutná dáma vládla Británii sedem desaťročí, pričom v sebe ukrývala kontrasty medzi túžbou po impériu a moderným multikulturalizmom. Preukázala veľkú vyrovnanosť aj v dobe, kedy sa intímne a zahanbujúce detaily o jej rodine šírili svetovými médiami.
Podľa nedávneho prieskumu agentúry YouGov si šesť z desiatich Britov (62 %) myslí, že Británia by mala mať monarchiu aj v budúcnosti. Drvivá väčšina, osem z desiatich ľudí (81 %), má na kráľovnú pozitívny názor. Naopak, Harry a Meghan Merkelová patria medzi najmenej obľúbených, aj keď mladšia generácia má na nich pozitívnejší názor. Mladí ľudia zároveň viac pochybujú o význame monarchie v Británii. Len 33 % ľudí vo veku 18 až 24 rokov si myslí, že monarchia by mala byť naďalej zachovaná.
Napriek otázkam týkajúcich sa privilégií a právoplatnosti monarchie neexistuje vo Veľkej Británii stabilnejšia inštitúcia ako konštitučná monarchia, z ktorej existencie ľudia celkovo viac získavajú, ako strácajú.
Kráľovná vo svojich 96 rokoch, hoci sa u nej prejavuje fyzická krehkosť, poskytuje stabilitu súčasnej spoločnosti v nepokojnom modernom svete. Nepoznám iného vodcu, ako je ona – ženu, ktorá si uvedomuje a prijíma zodpovednosť moci svojej role s nevídaným nasadením, ženu, ktorá koná s odhodlaním a skalopevnou vôľou, ktorá presne vie, ako má fungovať, aby poskytla svetu potrebnú mieru stability.
Prijíma hostí, zúčastňuje sa na ceremóniách, dokonca chodí na poľovačky do Škótska – nie pre vlastné potešenie, ale ako súčasť kráľovského protokolu. Buď jej sláva.
Alžbeta II. Je zrejme poslednou kráľovnou svojho druhu. Čas plynie a všetci potomkovia koruny prejavujú určitú prázdnotu, ktorá nie je vhodným predpokladom pre budúcich monarchov. Skutoční králi či kráľovné nesmú konať podľa svojej súkromnej vôle, túžob a vnútorných pocitov, ale podľa toho, čo je žiaduce pre ich rolu.
V zdanlivo rútiacom sa svete by pojem kráľ, kráľovstvo či vládnuci vodca, mal poskytovať nádej a dať príklad, ako obstáť na rozbúrenej politickej medzinárodnej scéne. Preto si nemyslím, že nastal čas, keď je možné zrušiť spojenie britskej monarchie s Kanadou, Austráliou a menšími krajinami Spojeného kráľovstva.
Kráľovské rodiny pôsobia ako štátny symbol ľudu a musia byť v službách más, aby pomohli zabezpečiť stabilné a silné spoločnosti. Podobne ako kráľovstvo prírodnej ríše, aj kráľovské dynastie na zemi sú trvalým, stabilným a nemenným faktorom, ktorý sa tiahne ako niť spájajúca časové obdobia a generácie. Rovnako ako v prírode panuje hierarchia, aj monarchia by mala byť zárukou vhodnej formy riadenia a spojenia ľudskej spoločnosti, v dnešnej dobe tak veľmi potrebnou.

Alegória o bojazlivosti, prešibanosti a odvahe

02.05.2024

Bojazlivosť sa chcela schovať sama pred sebou, ale kam? Poradila sa s Prešibanosťou: „Prečo to nevyriešiš s Odvahou? Potom to nebude pre teba také hrozné.“ Bojazlivosť išla teda za Odvahou, ale bála sa zaklopať na jej dvere, a tak si ľahla na jej verandu. Od tej doby vedie cesta k odvahe cez bojazlivosť. Je to tak, pretože vtedy, keď chce každý so svojou egoistickou povahou [...]

Čo je to sociálna spravodlivosť?

30.04.2024

Sociálna spravodlivosť znamená rovnaké práva pre každého jednotlivca a celé ľudstvo. Je však svet spravodlivosti a rovnosti vôbec možný? Odpoveď je áno. Dokonca je to stav, ku ktorému všetci smerujeme. Aby sme však dosiahli spravodlivosť a rovnosť pre všetkých, musíme najprv prejsť fázou rozpoznania zla v nás, v našej vlastnej podstate. To znamená, že si musíme [...]

Čo znamená byť dobrým človekom?

28.04.2024

Naše správanie sa stane správnym, keď začneme vnímať sami seba ako súčasť jedného prepojeného celku. Dovtedy by bolo múdre si tento stav aspoň predstavovať. Napríklad radiáciu nevidíme, ale keď sa dozvieme o jej škodlivých účinkoch a o zariadeniach, ktoré ju na nás vyžarujú, začneme z nej mať strach a začneme si dávať pozor na zariadenia, ktoré radiáciu [...]

gobbels

Aj zadarmo. Berlín sa nevie zbaviť vily po Goebbelsovi, uvažuje o zbúraní

03.05.2024 23:03

Berlín sa snaží zbaviť vily, ktorú kedysi vlastnil šéf propagandy nacistickej Tretej ríše Joseph Goebbels.

nemecko požiar

V Berlíne vzbĺkla hala firmy zo skupiny Diehl. Vyrába aj systém Iris-T dodaný Ukrajine

03.05.2024 21:45

S plameňmi v berlínskej časti Lichterfelde bojovalo 180 hasičov, ale požiar do večera pod kontrolou ešte nemali, napísala DPA.

Rusko / Špehovanie / Kyberkontrola /

Spojené štáty odsúdili ruské kyberútoky na Európu vrátane Slovenska, je za nimi známy aktér

03.05.2024 21:17

USA skupinu spojili napríklad aj so zasahovaním do amerických prezidentských volieb, ktoré vyhral Donald Trump.

brazília, priehrada, pretrhnutie, voda, záplava

Juh Brazílie sužujú najhoršie povodne za 80 rokov, 37 ľudí zomrelo

03.05.2024 20:37

Je to už štvrtá takáto ekologická katastrofa za rok, v júli, septembri a novembri 2023 udreli záplavy, pri ktorých zahynulo celkovo 75 ľudí.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 376
Celková čítanosť: 707715x
Priemerná čítanosť článkov: 1882x

Autor blogu

Kategórie