Kráľovná Alžbeta a úloha monarchií

„Vyhlasujem pred vami všetkými, že celý svoj život, či už bude dlhý alebo krátky, zasvätím vašim službám.“ To boli slová záväzku vtedajšej princeznej Alžbety pred tým, ako sa stala kráľovnou. Je prvým britským monarchom, ktorý oslávil platinové jubileum svojej vlády. Tento mesiac si pripomíname sedemdesiat rokov jej služby ľudu Spojeného kráľovstva. Ľudia sa z jej príkladu môžu učiť, ako aj počas búrok stáť za svojimi slovami a ako si v neochvejnej oddanosti udržať roľu panovníčky.
Táto drobná, ale mohutná dáma vládla Británii sedem desaťročí, pričom v sebe ukrývala kontrasty medzi túžbou po impériu a moderným multikulturalizmom. Preukázala veľkú vyrovnanosť aj v dobe, kedy sa intímne a zahanbujúce detaily o jej rodine šírili svetovými médiami.
Podľa nedávneho prieskumu agentúry YouGov si šesť z desiatich Britov (62 %) myslí, že Británia by mala mať monarchiu aj v budúcnosti. Drvivá väčšina, osem z desiatich ľudí (81 %), má na kráľovnú pozitívny názor. Naopak, Harry a Meghan Merkelová patria medzi najmenej obľúbených, aj keď mladšia generácia má na nich pozitívnejší názor. Mladí ľudia zároveň viac pochybujú o význame monarchie v Británii. Len 33 % ľudí vo veku 18 až 24 rokov si myslí, že monarchia by mala byť naďalej zachovaná.
Napriek otázkam týkajúcich sa privilégií a právoplatnosti monarchie neexistuje vo Veľkej Británii stabilnejšia inštitúcia ako konštitučná monarchia, z ktorej existencie ľudia celkovo viac získavajú, ako strácajú.
Kráľovná vo svojich 96 rokoch, hoci sa u nej prejavuje fyzická krehkosť, poskytuje stabilitu súčasnej spoločnosti v nepokojnom modernom svete. Nepoznám iného vodcu, ako je ona – ženu, ktorá si uvedomuje a prijíma zodpovednosť moci svojej role s nevídaným nasadením, ženu, ktorá koná s odhodlaním a skalopevnou vôľou, ktorá presne vie, ako má fungovať, aby poskytla svetu potrebnú mieru stability.
Prijíma hostí, zúčastňuje sa na ceremóniách, dokonca chodí na poľovačky do Škótska – nie pre vlastné potešenie, ale ako súčasť kráľovského protokolu. Buď jej sláva.
Alžbeta II. Je zrejme poslednou kráľovnou svojho druhu. Čas plynie a všetci potomkovia koruny prejavujú určitú prázdnotu, ktorá nie je vhodným predpokladom pre budúcich monarchov. Skutoční králi či kráľovné nesmú konať podľa svojej súkromnej vôle, túžob a vnútorných pocitov, ale podľa toho, čo je žiaduce pre ich rolu.
V zdanlivo rútiacom sa svete by pojem kráľ, kráľovstvo či vládnuci vodca, mal poskytovať nádej a dať príklad, ako obstáť na rozbúrenej politickej medzinárodnej scéne. Preto si nemyslím, že nastal čas, keď je možné zrušiť spojenie britskej monarchie s Kanadou, Austráliou a menšími krajinami Spojeného kráľovstva.
Kráľovské rodiny pôsobia ako štátny symbol ľudu a musia byť v službách más, aby pomohli zabezpečiť stabilné a silné spoločnosti. Podobne ako kráľovstvo prírodnej ríše, aj kráľovské dynastie na zemi sú trvalým, stabilným a nemenným faktorom, ktorý sa tiahne ako niť spájajúca časové obdobia a generácie. Rovnako ako v prírode panuje hierarchia, aj monarchia by mala byť zárukou vhodnej formy riadenia a spojenia ľudskej spoločnosti, v dnešnej dobe tak veľmi potrebnou.

Sviečka, ktorá nikdy nezhasne

02.12.2024

Keď sa človek blíži k polovici svojho života, začína postupne „zostupovať“ k smrti. Veď človek nezomiera v jednom okamihu, rovnako ako sa ihneď nenarodí dospelým. Jeho sviečka, egoistická túžba, ktorá v ňom horí, zhasína postupne. Do 40-45 rokov si myslí, že má celý život pred sebou, že sa bude schopný naplniť. V štyridsiatich rokoch však prichádza [...]

Čo by mal človek dostávať od spoločnosti?

29.11.2024

Človek by mal predovšetkým dostávať duševné a telesné bezpečie. Ľudia by mali vedieť, že majú jedlo na stole dnes aj zajtra, strechu nad hlavou, miesto pre svoju rodinu a že dokážu zvládnuť akýkoľvek zdravotný alebo fyzický problém, ktorý sa objaví. Takú istotu môže človeku poskytnúť iba komunita. To vyvoláva otázku: Prečo potrebujeme práve spoločenstvo, a nie [...]

Ako pracovné vzťahy ovplyvňujú náš život?

25.11.2024

V dnešnom uponáhľanom a konkurenčnom svete sa môže myšlienka na rozvíjanie harmonických vzťahov – najmä na pracovisku – javiť ako idealistická. Napriek tomu sú také vzťahy nevyhnutné pre vytvorenie harmonického a naplneného života. Predstavte si pracovné prostredie, v ktorom sa presúva pozornosť od snahy prekonať ostatných na to, aby sa každý cítil rešpektovaný. [...]

doktorka, lekárka

Pediatrička prišla do konfliktu s rómskymi pacientmi, odmietla ich registrovať

03.12.2024 18:30

Doktorka vyvesila na dvere ordinácie aj odkaz, po dohode s vedením mesta ho však onedlho odstránila.

Igor Matovič  / Jozef Pročko /

Možnosť skrátiť volebné obdobie aj referendom sa nezavedie. Plénum odmietlo novelu Ústavy z dielne matovičovcov

03.12.2024 18:13, aktualizované: 18:45

Novelizovať sa nebude ani zákon o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci.

Donald Trump, Emmanuel Macron

Trumpa pozvali na otvorenie katedrály Notre Dame. Zmieri sa s Macronom?

03.12.2024 18:00

Hoci je oficiálnou hlavou štátu stále Joe Biden, na slávnostnom otvorení obnovenej katedrály Notre Dame v Paríži bude USA reprezentovať jeho nástupca.

andrej babiš

Poslanci odmietli uznesenie k súdnemu zmieru medzi rezortom vnútra a Babišom

03.12.2024 17:55

Návrh predložila skupina poslancov parlamentu za opozičnú SaS.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 449
Celková čítanosť: 827036x
Priemerná čítanosť článkov: 1842x

Autor blogu

Kategórie