Založ si blog

Kolektívne vedomie ako zdroj absolútneho potešenia

Vedci zistili, že mravec vystavený teplu počas spoločnej aktivity s inými mravcami sa správa tak, akoby ho necítil. Pokračuje spoločne s ostatnými mravcami, akoby necítil vôbec nič, a zmení smer, až keď tak urobia všetky mravce. To isté platí aj o mnohých kŕdľoch vtákov, ako sú škorce, a o mnohých húfoch rýb. Nesledujú sa navzájom, ale pohybujú sa, akoby všetky boli jedným organizmom pozostávajúcim z nespočetného množstva jedincov. Neviem, či to robia uvoľňovaním hormónov alebo niečím iným, ale výsledkom je, že sú navzájom dokonale zosynchronizované.

Ľudia to tak cítiť nedokážu. Je nám odopretá schopnosť úplne splynúť so spoločnosťou; vždy cítime svoju individualitu. Naviac, vždy jej dávame prednosť pred spoločnosťou, takže sa nedokážeme spojiť s kolektívnou mysľou, s akou bežne pracujú škorce a húfy rýb.

Keďže nie sme schopní vnímať kolektívnu myseľ, je nám upreté aj pochopenie a vnímanie kolektívnej reality. Akoby sme žili vo svete, v ktorom si nevidíme ďalej ako za vlastný nos. Súčasne práve preto, že sa s kolektívnym vnímaním nerodíme, získame jeho rozvíjaním nekonečne viac, než keby sme sa s ním už narodili. Získame nielen kolektívne vedomie, ale aj myšlienku, ktorá stojí za jeho rozvojom, rozdiel medzi tým, či ho máme, alebo nie, a spôsob, ako pomôcť získať toto vedomie aj pre ostatných.

Keď vidíme, že takýto stav kolektívneho vedomia existuje, chceme ho dosiahnuť. Motivuje nás to k tomu, aby sme si ho vážili viac, než naše vrodené sebectvo. Ako naša motivácia rastie, chápeme, že tento stav môžeme dosiahnuť len vtedy, ak ho pred naším sebectvom uprednostníme.

Keď sa dostaneme do tohto stavu, objavíme úplne nový druh potešenia – dokonalé potešenie. V tomto druhu potešenia sa už nesnažíme pociťovať samých seba, ale našu kolektívnu existenciu, našu jednotu. Nie je to „odloženie“ svojho ja, ale doplnenie nového ja, ktoré patrí a pozostáva z každej bytosti v realite. Naše pôvodné ja naďalej existuje a pridáva sa k nemu to nové.

Keď nadobudneme toto kolektívne vedomie, pochopíme skutočný význam lásky i to, prečo po nej každý túži. V tejto láske cítime svoje „oddelené“ ja, a zároveň cítime úsilie každého človeka povzniesť sa nad seba samého a spojiť sa s ostatnými v láske.

Vlastne sa v tomto stave zmení účel ega a jeho novou úlohou je rozlišovať medzi stavom nenávisti a rozdelenia a stavom lásky a spojenia. Čím väčšie je niečie ego, tým väčšia je radosť z lásky, pretože väčšie ego si vyžaduje väčšiu lásku na jeho prekonanie.

Na konci tohto procesu človek pociťuje absolútnu sebeckosť ega, a zároveň pociťuje absolútnu lásku, ktorá existuje v kolektívnom vedomí. To, čo ryby a vtáky cítia inštinktívne, môžeme cítiť až vtedy, keď rozvinieme lásku ku každej čiastočke Stvorenia. Táto absolútna láska so sebou prináša dokonalé potešenie. Najvyššia láska, ktorú všetci túžime cítiť, nie je byť absolútne milovaný, ale cítiť absolútnu lásku k druhým. Keď ju zažijeme, zistíme, že všetko je absolútna láska.

Prečo väčšina ľudí neuprednostňuje otázky duše pred existenciou fyzického života?

04.05.2024

Mnoho starovekých Grékov sa obávalo otázky, ktorú často kládol Sokrates: „Nehanbíš sa venovať pozornosť peniazom, sláve a poctám, a pritom sa nestarať o svoju dušu a nemyslieť na ňu tak, aby bola čo najlepšie?“ Alkibiades, jeden zo Sokratových žiakov, ktorý bol v tom čase politikom a stratégom, mal so Sokratom búrlivý vzťah lásky a nenávisti a hovoril, ako sa za [...]

Alegória o bojazlivosti, prešibanosti a odvahe

02.05.2024

Bojazlivosť sa chcela schovať sama pred sebou, ale kam? Poradila sa s Prešibanosťou: „Prečo to nevyriešiš s Odvahou? Potom to nebude pre teba také hrozné.“ Bojazlivosť išla teda za Odvahou, ale bála sa zaklopať na jej dvere, a tak si ľahla na jej verandu. Od tej doby vedie cesta k odvahe cez bojazlivosť. Je to tak, pretože vtedy, keď chce každý so svojou egoistickou povahou [...]

Čo je to sociálna spravodlivosť?

30.04.2024

Sociálna spravodlivosť znamená rovnaké práva pre každého jednotlivca a celé ľudstvo. Je však svet spravodlivosti a rovnosti vôbec možný? Odpoveď je áno. Dokonca je to stav, ku ktorému všetci smerujeme. Aby sme však dosiahli spravodlivosť a rovnosť pre všetkých, musíme najprv prejsť fázou rozpoznania zla v nás, v našej vlastnej podstate. To znamená, že si musíme [...]

Ukrajina SR ČR Čaputová Pavel Návšteva

Prezidentka sa chystá na sklonku svojho mandátu navštíviť Ukrajinu

05.05.2024 14:00

Naznačila, že návšteva by mala obsahovať stretnutia s ukrajinským prezidentom, predsedom vlády a parlamentu.

USA, Ukrajina, tanky, Abrams, vojna

Tisíce vojakov zabíja rakovina. Môžu za to zbrane s ochudobneným uránom?

05.05.2024 14:00

Ochudobnený urán, ktorý je zložkou protitankových striel, u vojakov údajne spôsobuje nádorové ochorenia. Sporná munícia sa pritom stále využíva - aj vo vojne na Ukrajine.

al-Džazíra

Netanjahuova vláda schválila ukončenie činnosti televízie Al-Džazíra v Izraeli

05.05.2024 12:54, aktualizované: 13:18

Zatiaľ nie je jasné, kedy zákaz nadobudne platnosť a či je trvalý alebo dočasný.

Štefan Harabin

Glück, Migaľ, Plaváková a Čaučík sa nestotožňujú s Harabinom v súdnej rade. Danko áno

05.05.2024 12:42, aktualizované: 13:10

Migaľ podotkol, že ak by SNS trvala na tomto kandidátovi, v Hlase si k tomu budú musieť sadnúť.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 377
Celková čítanosť: 708693x
Priemerná čítanosť článkov: 1880x

Autor blogu

Kategórie