Bezpilotné lietadlá sa stali kľúčovými prvkami na bojisku. Na Ukrajine ich vo veľkej miere využívajú obe strany konfliktu na útoky i sledovanie; USA, Turecko, Izrael a ďalšie krajiny ich využívajú na vojenské účely. Rovnako ich využívajú teroristické skupiny, ako sú Hizballáh a Hamas, ako aj Hútiovia v Jemene v rámci konfliktu so Saudskou Arábiou.
Na rozdiel od konvenčných vojenských lietadiel, ktorých vývoj a stavba sú veľmi nákladné, bezpilotné lietadlá sú relatívne lacné a pri plnení úloh sa spoliehajú skôr na pokročilé technológie než na vynikajúcu akrobaciu. To umožňuje krajinám s obmedzenými zdrojmi, ale vyspelou technológiou, ako je Izrael, stať sa svetovými lídrami.
Vojenské vozidlá bez obsluhy sa „presadzujú“ nielen vo vzduchu, ale aj na zemi. Diaľkovo ovládané ozbrojené vozidlá pravidelne hliadkujú na hraniciach, a ak je potrebné zasiahnuť, môžu spustiť paľbu z vysoko presných guľometov. Na mori strážia námorné hranice bezpilotné hliadkovacie člny, ktoré dokážu odhaliť, sledovať a ostreľovať nepriateľské plavidlá.
Problémom je, že autonómne vojenské stroje síce poskytujú krajinám výhody, ktoré by inak nemohli získať, zároveň však uľahčujú zabíjanie bez rizika na strane útočníka. Svojmu majiteľovi môžu poskytnúť dočasnú výhodu nad menej vyspelými protivníkmi, no z dlhodobého hľadiska nás namiesto mieru priblížia svetovej vojne.
Vyvíjajúci sa ľudský intelekt je v zajatí ľudskej zloby. Namiesto toho, aby sme ho používali na zlepšenie svojich životov, používame ho na ničenie životov iných.
Ak chceme zmeniť smer, Izrael sa musí stať svetovým lídrom v niečom úplne inom: vo vzdelávaní. Presnejšie povedané – vo vzdelávaní za účelom spojenia.
Ak sa chceme skutočne vyhnúť vojne a podporovať mier, mali by sme sa prepnúť z ochrany seba samých alebo ničenia nepriateľov na pestovanie a posilňovanie vnútornej jednoty a súdržnosti. S touto taktikou sa nebudeme musieť brániť pred nepriateľmi ani ich ničiť v sebaobrane, pretože nebudeme mať nepriateľov. Staneme sa svetlom nádeje pre svet, a nie ohniskom neustálych sporov, čo je naše súčasné medzinárodné postavenie.
Zároveň sa naša vnútorná jednota premietne do celého sveta a konflikty, ktoré s nami zdanlivo nesúvisia, ustúpia akoby samé od seba. Jednota, ktorú budeme vysielať do sveta, zavedie mierové zmýšľanie na celé ľudstvo a národy prídu k záveru, že získajú viac uzatvorením mieru a spoluprácou, než vedením vojen a vzájomným vyhladzovaním sa.
Želám si, aby ľudstvo pochopilo úlohu Izraela a vyvinulo na nás tlak, vďaka ktorému sa zjednotíme a staneme vzorovým národom, v súlade s našim poslaním. Ale aj keď to svet nechápe, stále je našou povinnosťou zjednotiť sa a stať sa mu vzorom. To je naša jediná cesta k trvalému mieru a prosperujúcej budúcnosti.
Nechápem, želáte si tlak "zvonku"? A... ...
Celá debata | RSS tejto debaty