Ako najlepšie prekonať stres

Najlepší spôsob, ako prekonať stres, je vysporiadať sa s ním v skupine.

Ak patrím do podpornej a povzbudzujúcej skupiny, v ktorej členovia spontánne diskutujú o príčine stresu a o tom, ako sa s ním vyrovnať, ponúkajú mi svoju empatiu a rady, potom dokážem stres prekonať oveľa ľahšie.

Je to jediné funkčné riešenie stresu, ktoré vedie k pozitívnemu výsledku. Nie je to ani únik ani odkladanie problému. Je to aktívny spôsob spolupráce s ostatnými a spoločné hľadanie príčin stresu, pričom sa budujú vzťahy a vzájomná dôvera v skupine.

Spoločné premýšľanie o probléme v skupine znamená, že ostatní pochopia stav človeka, ktorý je v strese a zdieľajú ho spolu s ním. Ak sa zverím so svojím problémom podpornej skupine a spoločne o ňom diskutujeme, tak pochopím, že ostatní sú ochotní riešiť moju náročnú situáciu spolu so mnou. To mi dodáva potrebnú silu na ľahšie prekonanie stresu.

Tým, že sa zapojím do práce s ostatnými a spoločne napravíme príčinu stresu, posilní sa vo mne prepojenie so skupinou. Rovnako aj všetci členovia skupiny nadobudnú vo výsledku silnejšie spojenie so skupinou. Nakoniec to vnímam tak, že mojim problémom a jeho riešením boli obohatení aj ostatní členovia skupiny.

Takýto skupinový prístup k riešeniu problému možno prirovnať k situácii, keď infikovaný telesný orgán začne vysielať varovné signály svojmu hostiteľskému telu, niečo ako SOS, ktorý mu okamžite príde na pomoc a problém prevezme na seba. Presunutím problému na celé telo získava jednotlivý orgán silu na uzdravenie a zvyšuje sa aj celková imunita organizmu.

Takýmto spôsobom, teda spoločne, môžeme skutočne oveľa lepšie prekonať akýkoľvek stres.

Aby sme neskončili pri „rozbitej miske“

09.01.2026

Ľudstvo sa vyvíja samo od seba, bez ohľadu na to, čo si o tom myslia vedci, filozofi, vlády, bankári či široké masy. Naša činnosť prináša do prirodzeného pohybu prírody len drobné odchýlky, ktoré však nemenia smer celkového vývoja — jeho podstatou je rast egoizmu. Tento princíp zostal nezmenený aj vtedy, keď ľudstvo dospelo k zásadnému bodu: človek začal vyrábať [...]

Siete, do ktorých sme sa nechali chytiť

05.01.2026

Počet používateľov Facebooku, WhatsAppu a Instagramu prekročil tri miliardy. To znamená, že každú z týchto platforiem používa viac ako tretina svetovej populácie. A ak vylúčime miliardy ľudí bez prístupu k internetu a stovky miliónov negramotných, hovoríme približne o polovici civilizovaných obyvateľov planéty. Ďalší renomovaní a vplyvní mediálni giganti, ako [...]

Prečo antisemitizmus pretrváva už tisíce rokov?

12.12.2025

Sily, ktoré si želajú pád Izraela, sa stávajú stále viac provokatívnymi a sofistikovanejšími. Objavujú sa nové hrozby, ktoré prekonávajú tie minulé. Antisemitizmus nie je v skutočnosti nič nové. Vnútorná nenávisť voči Židom sa tiahne celými stránkami histórie a zakaždým sa objavuje v inej podobe. Prečo je to náš osud, osud izraelského národa? [...]

Poprad polícia nehoda alkohol

Opitý vodič narazil na R1 do zvodidiel, dokázal ešte „preparkovať“

19.01.2026 16:07

Policajti odhalili aj ďalších vodičov, ktorí si sadli za volant opití alebo jazdili v čase zákazu.

American / Flag /

Na internete spoznal Rusku, preplával pol sveta až do Soči. Američana teraz v Rusku kvôli puške čaká väzenie

19.01.2026 16:02

Washington obviňuje Moskvu zo zadržiavania amerických občanov.

Andrej Babiš

Babiš definitívne uzavrel spor o ministra Turka. Motoristom odkázal, že na hrad už nepôjde

19.01.2026 15:33

Od Motoristov český premiér nedostal žiadne návrhy.

SR Donovaly Šturec priechod horský cesty doprava sneženie BBX

Zlá správa pre vodičov. Medzi Donovalmi a Ružomberkom sa chystá oprava mosta

19.01.2026 15:19

Most mal byť rekonštruovaný v rovnakom profile ako existujúci, teda bez chodníka.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 533
Celková čítanosť: 1039170x
Priemerná čítanosť článkov: 1950x

Autor blogu

Kategórie