Existuje alegória o mudrcovi, ktorý sedel pri bráne mesta, keď prichádzal muž. Muž sa otočil k mudrcovi a spýtal sa: „Povedzte mi, akí ľudia žijú v tomto meste, dobrí alebo zlí?“
Mudrc odpovedal: „Povedz mi, akí ľudia žijú o v meste, z ktorého pochádzaš?“
„Sú zlí, krutí a sebeckí”, odpovedal muž.
„Tí istí ľudia žijú i tu“, odpovedal starec a muž odišiel.
Neskôr sa k bráne priblížil ďalší muž. Pýtal sa na to isté. Mudrc odpovedal i rovnakým spôsobom: „Akí ľudia žijú v tvojom meste?“
Muž odpovedal: „V meste zostalo veľa mojich priateľov a ľudia sú tam dobrí a láskaví.“
Starec odpovedal: „Rovnakých ľudí nájdeš i tu.“
Obecne platí, že druh ľudí v našom okolí a ich správanie závisí od nás. To znamená, že prvý muž uviedol, že videl zlých ľudí, a bolo mu povedané, že to isté ho čaká aj v novom meste. A ak by videl ľudí ako dobrých, potom by našiel podobných dobrých ľudí v novom meste.
Náš vzťah so spoločnosťou je to, čo cítime. Keď nás ľudia nenávidia, prečo nás nenávidia? Nenávisť sa neobjavuje len tak z ničoho nič. Je to skôr výsledok nášho správania. Preto, ak vidíme ľudí, ktorí nás nenávidia, mali by sme sa zamyslieť nad tým, prečo to tak je. Bez takéhoto seba preverovania sa jednoducho a rýchlo ospravedlníme.
Ako tento mechanizmus funguje? Je založený na našom prístupe k spoločnosti. Náš vzťah so spoločnosťou je to, čo cítime. Keď nás ľudia nenávidia, prečo nás nenávidia? Nenávisť sa neobjavuje len tak z ničoho nič. Je to skôr výsledok nášho správania. Preto, ak vidíme ľudí, ktorí nás nenávidia, mali by sme sa zamyslieť nad tým, prečo to tak je. Bez takéhoto seba preverovania sa jednoducho ospravedlníme.
Mali by sme sa však snažiť nájsť pozitívne pocity jak v sebe, tak i v ostatných. Preto, ak v sebe nájdeme odpoveď, prečo nás ostatní nenávidia, a pokúsime sa zmeniť niečo na sebe, potom uvidíme, ako sa zmenia sami nenávistníci.
Ďalším spôsobom, ako to povedať, je, že ak sa budeme snažiť pomáhať, podporovať a povzbudzovať všetkých okolo nás, potom aj u nich uvidíme pozitívne zmeny.
Všetci sme hostiteľmi egoistického charakteru, preto dávame prednosť sebe pred druhými. Ale môžeme sa snažiť ukázať príklady postoja, ktorý je nadradený egoizmu, v ktorom sa snažíme zmeniť svoje priority tak, aby prinášali prospech predovšetkým druhým.
Čo sa však stane, ak sa rozzúrime na určitý prejav nenávisti voči nám a budeme chcieť zodpovedajúcim spôsobom reagovať? Rada znie, aby ste to nerobili – radšej nechajte ten hnev v sebe uhasiť. Môže sa to zdať neprirodzené, pretože napriek tomu, že chceme reagovať svojím hnevom, nereagujeme. Avšak nereagovanie v takejto situácii bude mať nakoniec lepší výsledok.
Všetci sme hostiteľmi egoistického charakteru, preto dávame prednosť sebe pred druhým. Ale môžeme sa snažiť ukázať príklady postoja, ktorý je nadradený egoizmu, v ktorom sa snažíme zmeniť svoje priority tak, aby prinášali prospech predovšetkým druhým.
Hovorí sa, že ak potlačíme tieto pocity hnevu a nereagujeme v takýchto situáciách, potom neskôr sa nám všetok ten hnev vráti oveľa silnejší v iných podobách. Ale to je vtedy, keď sa nesnažíme pochopiť to, ako funguje príroda. Ak sa takýmto cvičeniam budeme dôsledne venovať, potom uvidíme harmonickejšie a mierumilovnejšie ľudské správanie vďaka vytváraniu zrelších medziľudských vzťahov.
Mali by sme si teda osvojiť techniky sebakontroly a sebareflexie s cieľom vytvoriť zrelý postoj k ľuďom, kde sa naučíme odpúšťať, a potom uvidíme, ako sa budú naše životy vyvíjať oveľa pozitívnejšie.
Tento príspevok ma potešil, povzbudil. Ďakujem... ...
Urcite ano, mame priatelov z opacneho... ...
Celá debata | RSS tejto debaty