Založ si blog

Hrozí nám v súčasnosti väčšie alebo menšie riziko jadrovej vojny ako počas studenej vojny?

Dnes sa hovorí o tom, že teraz je riziko použitia jadrových zbraní na celom svete najväčšie od studenej vojny. Národy, ktoré vlastnia jadrové zbrane, neúnavne modernizujú a zvyšujú počet svojich zbraní. Pritom neprejavujú žiadnu chuť k rokovaniam, mierovým rozhovorom alebo znižovaniu svojho jadrového arzenálu. V 70. a 80. rokoch sme oveľa častejšie počuli rozprávať o tejto téme, ale potom sa to na nejaký čas vytratilo. Obavy sú však späť a počet jadrových hlavíc vo svete po prvý raz od studenej vojny stúpa.

Existuje východisko z týchto pretekov v jadrovom zbrojení? Bezútešný scenár je, že vyhodíme do vzduchu celú planétu. Oveľa nádejnejší je, že do našich životov začneme aplikovať učenie o obohacujúcom spojení, obrátime našu egoistickú povahu využívať druhých k jej opaku – túžbe pracovať v prospech druhých – a tým v tomto procese buď zničíme zbrane vyrobené na ubližovanie a zabíjanie, alebo ich znovu použijeme na mierové účely.

Jedným z kľúčových rozdielov v dnešnej diskusii o jadrových zbraniach je, že sa nehovorí o dosahovaní akýchkoľvek dohôd, ako tomu bolo v minulosti. Neutíchajúci rast egoizmu – túžby užívať si na úkor iných – urobil z vyjednávania zbytočné úsilie, pretože uzavretie dohody s jednou krajinou stále nezahŕňa približne 20 ďalších, ktoré sa nebudú vyjednávaním zaťažovať.

Je to skutočne krutá realita a niet cesty von. Každý jednoducho sedí na svojom jadrovom arzenáli v stave vzájomnej nedôvery. Svetové mocnosti pokračujú v hromadení zbraní a do hry vstupujú aj krajiny, ktoré predtým žiadne zbrane nemali.

Existuje východisko z týchto pretekov v jadrovom zbrojení? Bezútešný scenár je, že vyhodíme do vzduchu celú planétu. Oveľa nádejnejší je, že do našich životov začneme aplikovať učenie o obohacujúcom spojení, obrátime našu egoistickú povahu využívať druhých k jej opaku – túžbe pracovať v prospech druhých – a tým v tomto procese buď zničíme zbrane vyrobené na ubližovanie a zabíjanie, alebo ich znovu použijeme na mierové účely.

Je ilúziou si myslieť, že sa všetci pozitívne spoja a tým sa vyrieši rastúca úzkosť z jadrovej vojny – lebo je to naozaj nereálne.

Kedy to bude reálne? Jediné, čo môžeme urobiť, je pokračovať v práci na sebe, aby sme sa stali starostlivejšími, podporujúcimi a milujúcimi, a ďalej šíriť informácie o tom, ako sa povzniesť nad náš egoizmus a vytvoriť vzťahy vzájomnej ohľaduplnosti.

Viem, že ja takto budem žiť až do svojej smrti a i potom život pôjde ďalej. Verím, že stále viac a viac ľudí bude premýšľať podobným spôsobom, a bude vyvíjať čoraz väčšie úsilie na podporovanie jednotného ľudského vedomia, až nakoniec všetko zapadne na svoje miesto.

Uväznené vnímanie – pochopenie našej skutočnej reality

23.06.2024

Kabalista Jehuda Ašlag (Baal HaSulam) rozpráva podobenstvo o mužovi, ktorý sa dopustil vážneho priestupku proti kráľovi a bol odsúdený na dvadsať rokov ťažkých prác v izolovanom väzení v cudzej krajine. Po príchode do väzenia tam spoznal ďalších podobne odsúdených väzňov. Trpel amnéziou, zabudol na svoj predchádzajúci život a veril, že toto opustené miesto je jeho [...]

Čo robiť, keď tak hlboko nenávidíte svet?

22.06.2024

Podobnú otázku som dostal na svojej facebookovej stránke od Diny: „Čo mám robiť so svojou nenávisťou k tomuto svetu?“ Dnes sa tak cíti mnoho ľudí. Ľudia nenávidia tento svet! Neznášajú ho! A mnohí sa dokonca pýtajú: „Prečo som sa narodil? Prečo by som mal na tento svet priviesť dieťa?” Je to skutočne tak. Blíži sa doba, kedy bude ľudstvo z tohto sveta úplne [...]

Zaoberá sa kabala talizmanmi a požehnaním pre šťastie?

20.06.2024

Kabala je veda s jasnými a jednoznačnými zákonmi, ktoré treba študovať. Kabala nemá žiadnu súvislosť s kúzlami, požehnaniami a rôznymi ďalšími amuletmi a rituálmi vykonávanými v jej mene, ktoré sa objavili v čase, keď bola pred svetom skrytá. Kabalistické texty jasne popisujú a vysvetľujú stupne, ktorými musíme prejsť, aby sme získali jej múdrosť. Jedinečnosť [...]

Andrej Babiš

Prieskum: Júnové voľby v Česku by s výrazným náskokom vyhralo hnutie ANO

23.06.2024 15:40

Prieskum odhadol volebnú účasť na 59 percent.

Matúš Šutaj Eštok

Slovensko by mohlo mať viac volebných obvodov, zhodli sa Majerský a Šutaj Eštok

23.06.2024 14:39

Hlas podľa ministra vnútra príde s myšlienkou zmeny volebného systému do vládnej koalície.

Ruské jadrové manévre / Stíhačka / Bombardér / MiG-31 / Tu-22M3 /

Moskva tvrdí, že môže zvážiť skrátenie lehoty na rozhodnutie o použití jadrových zbraní

23.06.2024 14:18

Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že zmena môže byť potrebná, keďže protivníci Ruska vyvíjajú taktické nukleárne zbrane.

nádvorie, Litterra, Revúca

Neuveriteľná premena zaniknutej školy ľudí ohúri. Očakávajú tam desaťtisíce návštevníkov ročne

23.06.2024 14:00

Špičkové technológie, výnimočné v rámci celej strednej Európy, inštalovali v budove Prvého slovenského gymnázia v Revúcej. Môžete tam letieť vesmírom na bicykli či stať sa súčasťou komiksu.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 399
Celková čítanosť: 738130x
Priemerná čítanosť článkov: 1850x

Autor blogu

Kategórie