Ovplyvňuje môj názor zapôsob chovania ostatných?

Existuje alegória o mudrcovi, ktorý sedel pri bráne mesta, keď prichádzal muž. Muž sa otočil k mudrcovi a spýtal sa: „Povedzte mi, akí ľudia žijú v tomto meste, dobrí alebo zlí?“

Mudrc odpovedal: „Povedz mi, akí ľudia žijú o v meste, z ktorého pochádzaš?“

„Sú zlí, krutí a sebeckí”, odpovedal muž.

„Tí istí ľudia žijú i tu“, odpovedal starec a muž odišiel.

Neskôr sa k bráne priblížil ďalší muž. Pýtal sa na to isté. Mudrc odpovedal i rovnakým spôsobom: „Akí ľudia žijú v tvojom meste?“

Muž odpovedal: „V meste zostalo veľa mojich priateľov a ľudia sú tam dobrí a láskaví.“

Starec odpovedal: „Rovnakých ľudí nájdeš i tu.“
Obecne platí, že druh ľudí v našom okolí a ich správanie závisí od nás. To znamená, že prvý muž uviedol, že videl zlých ľudí, a bolo mu povedané, že to isté ho čaká aj v novom meste. A ak by videl ľudí ako dobrých, potom by našiel podobných dobrých ľudí v novom meste.

Náš vzťah so spoločnosťou je to, čo cítime. Keď nás ľudia nenávidia, prečo nás nenávidia? Nenávisť sa neobjavuje len tak z ničoho nič. Je to skôr výsledok nášho správania. Preto, ak vidíme ľudí, ktorí nás nenávidia, mali by sme sa zamyslieť nad tým, prečo to tak je. Bez takéhoto seba preverovania sa jednoducho a rýchlo ospravedlníme.

Ako tento mechanizmus funguje? Je založený na našom prístupe k spoločnosti. Náš vzťah so spoločnosťou je to, čo cítime. Keď nás ľudia nenávidia, prečo nás nenávidia? Nenávisť sa neobjavuje len tak z ničoho nič. Je to skôr výsledok nášho správania. Preto, ak vidíme ľudí, ktorí nás nenávidia, mali by sme sa zamyslieť nad tým, prečo to tak je. Bez takéhoto seba preverovania sa jednoducho ospravedlníme.

Mali by sme sa však snažiť nájsť pozitívne pocity jak v sebe, tak i v ostatných. Preto, ak v sebe nájdeme odpoveď, prečo nás ostatní nenávidia, a pokúsime sa zmeniť niečo na sebe, potom uvidíme, ako sa zmenia sami nenávistníci.
Ďalším spôsobom, ako to povedať, je, že ak sa budeme snažiť pomáhať, podporovať a povzbudzovať všetkých okolo nás, potom aj u nich uvidíme pozitívne zmeny.

Všetci sme hostiteľmi egoistického charakteru, preto dávame prednosť sebe pred druhými. Ale môžeme sa snažiť ukázať príklady postoja, ktorý je nadradený egoizmu, v ktorom sa snažíme zmeniť svoje priority tak, aby prinášali prospech predovšetkým druhým.

Čo sa však stane, ak sa rozzúrime na určitý prejav nenávisti voči nám a budeme chcieť zodpovedajúcim spôsobom reagovať? Rada znie, aby ste to nerobili – radšej nechajte ten hnev v sebe uhasiť. Môže sa to zdať neprirodzené, pretože napriek tomu, že chceme reagovať svojím hnevom, nereagujeme. Avšak nereagovanie v takejto situácii bude mať nakoniec lepší výsledok.

Všetci sme hostiteľmi egoistického charakteru, preto dávame prednosť sebe pred druhým. Ale môžeme sa snažiť ukázať príklady postoja, ktorý je nadradený egoizmu, v ktorom sa snažíme zmeniť svoje priority tak, aby prinášali prospech predovšetkým druhým.

Hovorí sa, že ak potlačíme tieto pocity hnevu a nereagujeme v takýchto situáciách, potom neskôr sa nám všetok ten hnev vráti oveľa silnejší v iných podobách. Ale to je vtedy, keď sa nesnažíme pochopiť to, ako funguje príroda. Ak sa takýmto cvičeniam budeme dôsledne venovať, potom uvidíme harmonickejšie a mierumilovnejšie ľudské správanie vďaka vytváraniu zrelších medziľudských vzťahov.

Mali by sme si teda osvojiť techniky sebakontroly a sebareflexie s cieľom vytvoriť zrelý postoj k ľuďom, kde sa naučíme odpúšťať, a potom uvidíme, ako sa budú naše životy vyvíjať oveľa pozitívnejšie.

Prijímať, odovzdávať alebo si vzájomne odovzdávať

14.04.2025

Psychológ a profesor Adam Grant rozdeľuje ľudí do troch skupín: prijímajúci, dávajúci a vymieňajúci. Podľa neho ľudia zameraní na prijímanie majú charakteristickú vlastnosť – páčia sa im, keď dostávajú viac, než dávajú, a vlastné záujmy uprednostňujú pred potrebami druhých. Dávajúci sa naopak viac orientujú na druhých a venujú pozornosť tomu, čo od nich [...]

Akým zásadným výzvam bude ľudstvo čeliť v nasledujúcich 50 rokoch?

11.04.2025

Vedci predpovedajú, že v nasledujúcich 50 až 100 rokoch bude ľudstvo čeliť zásadným výzvam, ako napríklad: Genetická modifikácia: Do roku 2050 môže pokrok v oblasti genetického inžinierstva umožniť ľuďom vylepšovať seba aj svoje deti spôsobmi, ktoré sme doteraz poznali len zo science fiction. Starnúca populácia: Počet ľudí starších ako 100 rokov by sa do roku 2100 [...]

Spýtaj sa svojej ženy, ona ti povie, kto si

09.04.2025

Koľko manželských párov sa rozviedlo alebo sa ocitlo na pokraji rozvodu len kvôli tomu, že zle rozoznali hlavný problém vo svojom rodinnom živote! Tomu by sa ale dalo predísť. Stačilo by si ujasniť, čo bolo vlastne hlavnou prekážkou na ceste za dobrým životom. Napodiv by sa ukázalo, že to nie sú nedostatky mojej polovičky, ale nesprávne hodnotenie seba samého. Je to [...]

varim-verim-press-26

Vyhlásenia k politike v našom divadle už nečítame, tvrdí herec Horján. Názory prinášajú v predstaveniach

20.04.2025 21:01

Momentálne má pocit, ako keby sa spoločnosť posunula skoro 100 rokov dozadu.

turek

Český europoslanec Turek sa po diaľnici rútil 250-kou a fotil si tachometer a aj seba

20.04.2025 20:24

Zábermi sa pochválil na sociálnej sieti.

kyjev

Televízia blízka Trumpovi označila „omylom“ Kyjev za súčasť Ruska

20.04.2025 19:26

Ukrajina žiada ospravedlnenie a vyšetrovanie.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 484
Celková čítanosť: 896779x
Priemerná čítanosť článkov: 1853x

Autor blogu

Kategórie