Klíma je neúprosná – nepočká a neodpustí

Pred tridsiatimi rokmi sa môj priateľ pustil do podnikania v oblasti zelenej energie a snažil sa ma do toho vtiahnuť. Spýtal som sa ho, načo, veď to nie je seriózne. Povedal mi: „Nemáš ani potuchy, koľko peňazí sa do toho nalieva. Každý sa na tom chce podieľať, politici, finančníci, podnikatelia, všetci.“ Samozrejme, mal pravdu. Nikto však nechce podporovať zelenú energiu, aby zachránil planétu, ale len preto, aby si ešte viac napchal vrecká. Deklarácie preto zostávajú v rokovacej sále, kde sa vyhlasujú, potrebné opatrenia sa ignorujú – ale klíma na nikoho nepočká: bude sa naďalej zhoršovať.

Pred pár týždňami sa v škótskom Glasgowe konala 26. konferencia OSN o zmene klímy. Oficiálne bolo jej cieľom „spojiť strany s cieľom urýchliť opatrenia na dosiahnutie cieľov Parížskej dohody a Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy“. V skutočnosti však krajiny plánujú presný opak. V tohtoročnej „Správe OSN o produkčnej medzere“ (UN’s Production Gap Report), ktorá sleduje rozpor medzi plánovanou produkciou fosílnych palív vládami a skutočnou úrovňou celosvetovej produkcie, sa uvádza nasledovné: „Napriek zvýšeným klimatickým ambíciám a záväzkom o nulovej čistej produkcii, vlády stále plánujú v roku 2030 vyprodukovať viac ako dvojnásobné množstvo fosílnych palív, než by bolo v súlade s obmedzením globálneho otepľovania na 1,5 °C.“

Zdroje energie a technológie sa síce menia, ale nie podľa toho, čo je pre planétu najlepšie. Menia sa podľa záujmov politikov a peňažných magnátov a nikdy to nie je prospešné ani pre planétu ani pre väčšinu jej obyvateľov, teda pre nás všetkých.

Keďže klíma na nikoho nepočká, nakoniec nás dobehne. Zem je uzatvorený systém a v uzatvorenom systéme má vykorisťovanie vždy svoje dôsledky: škodí vykorisťovateľovi aj vykorisťovanému.

Neviem, kedy a za akú cenu, ale nakoniec si všetci budeme musieť uvedomiť, že si nemôžeme brať viac, ako potrebujeme. Nemôžeme naďalej sebecky a bezohľadne využívať Zem, pretože sa to obráti proti nám.

Zem je ako ponorka: na palube je len toľko kyslíka, koľko je treba. Ak si niektorí členovia posádky vezmú viac, ako je ich kvóta, ostatní nebudú mať dostatok, zomrú a ponorka sa potopí spolu s tými, ktorí prekročili svoju kvótu.

Potrebujeme si neustále pripomínať, že sme jeden jediný systém a všetci sme odkázaní jeden na druhého. Musíme skutočne pochopiť, že sebectvo nám ubližuje rovnako, ako vykorisťovanie ubližuje iným. Ak si budeme neustále pripomínať, že sme vzájomne prepojení, budeme sa správať ohľaduplnejšie – vyhneme sa trestajúcim dôsledkom klimatických zmien.

Druhou možnosťou je pokračovať v našich činnostiach tak, ako sa uvádza v správe OSN o produkčnej medzere: že sa chystáme aj naďalej fungovať rovnako, a potom niesť dôsledky za nemilosrdnú reakciu prírody. Dúfam, že sa včas spamätáme, pretože na túto chybu doplatí každý.

Akú úlohu zohráva vzdelávanie pri podpore mieru a predchádzaní konfliktom?

17.12.2024

Jeden z mojich študentov mi rozprával príbeh o kórejskej žene, ktorá letela zo Soulu do Kalifornie so svojim štvormesačným dieťaťom. Pred letom rozdala všetkým pasažierom 200 malých balíčkov. V balíčkoch boli štuple do uší, sladkosti a lístok: „Ahoj, volám sa Junwoo, mám štyri mesiace a letím do Ameriky so svojou mamou a babičkou. Toto je môj prvý let a možno [...]

Čo je sociálna inteligencia?

13.12.2024

Sociálna inteligencia je schopnosť cítiť a chápať – mysľou aj srdcom, ako môžem najlepšie slúžiť a prospieť spoločnosti. Ako sa stať sociálne inteligentnými? Sociálne inteligentnými sa môžeme stať tým, že sa k svojmu okoliu budeme správať s podporou, povzbudením a starostlivosťou. Napríklad vo vzťahoch s ostatnými by sme k nim mali pristupovať s [...]

Ako pristupovať k bolesti?

09.12.2024

Bolesť je jedným z bežných ukazovateľov, s ktorými sa stretávame, keď hovoríme o zdraví alebo o jeho poškodení. My sa snažíme bolesti zbaviť všetkými možnými spôsobmi, avšak mechanizmus bolesti má svoju vlastnú dôležitú funkciu. Keď hovoríme o nejakom jave, predovšetkým je potrebné pochopiť jeho pôvod. Koreňom nervového systému, rovnako ako všetkých [...]

Kórea prezident právo stanné vyhlásenie

Juhokórejský prezident sa nedostavil na vypočúvanie, ignoruje predvolanie

18.12.2024 06:40

Prezidentovi i okruhu jeho najbližších spolupracovníkov môže v prípade usvedčenia hroziť doživotné väzenie či dokonca trest smrti.

Volodymyr Zelenskyj

ONLINE: Putin je podľa Zelenského ako bumerang. Nemienime sa vzdať, odkázal

18.12.2024 06:35, aktualizované: 07:59

Putin je bumerang, vracia sa, kým nedostane to, čo chce, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Olaf Scholz, Robert Habeck

Príde sem ľadový kapitalizmus, varuje Scholz. Nemeckí politici začínajú volebný boj

18.12.2024 06:00

Kancelárovi Olafovi Scholzovi vyčítajú arogantné správanie, neschopnosť sebareflexie, osočovanie bývalých koaličných partnerov aj opozície. Kto má šance na vytvorenie budúcej nemeckej vlády?

fico, šutaj, danko

Šoková terapia Huliakom aj vzbura v Hlase. Čo spôsobilo chaos v NR SR? Koalíciu čaká ťažký rok, scenárov je viacero

18.12.2024 06:00

Najbližších niekoľko týždňov bude koalícia hľadať kompromis, premiér Robert Fico (Smer) stále rokuje s huliakovcami a situáciu si musia vyriešiť aj v samotnom Hlase.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 453
Celková čítanosť: 832633x
Priemerná čítanosť článkov: 1838x

Autor blogu

Kategórie