Založ si blog

Príroda má veľa lásky, ale nie altruizmus

Austrálski vedci, ktorí chceli urobiť štúdiu o austrálskych strakách, pripevnili na päť vtákov v kŕdli strák malé sledovacie zariadenia, ktoré vážili len 2,7 g, aby mohli sledovať ich pohyb a zvyky. Prekvapujúco, už v priebehu niekoľkých hodín ich ale kolegovia z kŕdľa odstránili zo všetkých strák. Sledované straky sa pokúšali odstrániť zariadenia samy, ale nepodarilo sa im to. Keď ostatné vtáky videli, ako sa snažia vyslobodiť z popruhov sledovacích zariadení, skočili im na pomoc a v priebehu niekoľkých minút boli voľné.

Vedci vysvetlili, že „hoci sme oboznámení s tým, že straky sú inteligentné a spoločenské tvory, toto bol prvý prípad, o ktorom sme vedeli, že preukázal tento typ zdanlivo altruistického správania: pomoc inému členovi skupiny bez toho, aby za to dostal okamžitú, hmatateľnú odmenu.“

V rokoch 2005 až 2007 som sa niekoľkokrát náhodne stretol so slávnou vedkyňou skúmajúcou primáty, Jane Goodallovou. Mali sme niekoľko fascinujúcich rozhovorov o prírode a o rozdieloch medzi správaním ľudí a zvierat. V jednom z našich rozhovorov sa so mnou podelila o to, že keď strávite dlhý čas v prírode, začnete cítiť, že je plná lásky, a jediní, čo ju necítia, sme my, ľudia.

Skutočne, ak prírodu skúmate zblízka, ľahko zistíte, koľko je v nej lásky. Napriek tomu láska nie je altruizmus. Za vecami, ktoré zvieratá robia jeden pre druhého, je vždy motív, ktorý vychádza z vlastného záujmu. V prípade strák vtáky so stopovacími zariadeniami zrazu vyzerali inak ako zvyšok kŕdľa, a tak im ostatné vtáky pomohli obnoviť ich „normálny“ vzhľad.

Každý vták v kŕdli alebo každé zviera vo svorke sympatizuje s ostatnými členmi skupiny. Keďže prežitie jedného vtáka do veľkej miery závisí od veľkosti kŕdľa, je jednoznačne v záujme vtákov mať čo najväčší kŕdeľ. To im poskytuje väčšiu ochranu pred súpermi alebo potenciálnymi predátormi.

Ľudia, ako poznamenala Goodallová, sú iní. Máme ďalšiu vlastnosť, ak sa to tak dá nazvať: baví nás pozerať sa na utrpenie druhých. Keď iní trpia, najmä ak je to dôsledok nášho vlastného konania, cítime sa nadradení a toto potešenie z nadradenosti nad inými je jedinečnou ľudskou vlastnosťou.

Preto je, až po ľudskú úroveň, všetko v prírode dokonale vyvážené. Existuje inštinktívna láska a všetko funguje harmonicky. Keď však do hry vstúpia ľudia, neukojiteľná túžba po nadradenosti naruší celý systém. To nás núti vykorisťovať a zneužívať iných, nadmerne konzumovať, hromadiť zbytočné bohatstvo a vyčerpávať zdroje Zeme.

Keďže nám chýba prirodzená láska, s výnimkou pokrvných vzťahov, ale dnes sa aj tieto putá pretrhávajú, sme jediné bytosti na planéte, ktoré musia „pracovať“ na láske k druhým. Nebude to altruizmus, pretože naše konanie nebude bez odmeny. Našou odmenou však bude vidieť radosť druhých. Až keď dokážeme takto fungovať, prestaneme zneužívať svoje okolie a jeden druhého.

Stručne povedané, protilátkou na našu radosť z nadradenosti je rozvinúť opačný pocit: radosť z toho, že vidíme úspech druhých. Len keď si tento pocit vypestujeme medzi nami navzájom, ako spoločnosť, budeme mať šancu stať sa starostlivými ako ostatné zvieratá v prírode a vytvoríme udržateľné prostredie, v ktorom sa nám všetkým bude dariť.

Alegória o bojazlivosti, prešibanosti a odvahe

02.05.2024

Bojazlivosť sa chcela schovať sama pred sebou, ale kam? Poradila sa s Prešibanosťou: „Prečo to nevyriešiš s Odvahou? Potom to nebude pre teba také hrozné.“ Bojazlivosť išla teda za Odvahou, ale bála sa zaklopať na jej dvere, a tak si ľahla na jej verandu. Od tej doby vedie cesta k odvahe cez bojazlivosť. Je to tak, pretože vtedy, keď chce každý so svojou egoistickou povahou [...]

Čo je to sociálna spravodlivosť?

30.04.2024

Sociálna spravodlivosť znamená rovnaké práva pre každého jednotlivca a celé ľudstvo. Je však svet spravodlivosti a rovnosti vôbec možný? Odpoveď je áno. Dokonca je to stav, ku ktorému všetci smerujeme. Aby sme však dosiahli spravodlivosť a rovnosť pre všetkých, musíme najprv prejsť fázou rozpoznania zla v nás, v našej vlastnej podstate. To znamená, že si musíme [...]

Čo znamená byť dobrým človekom?

28.04.2024

Naše správanie sa stane správnym, keď začneme vnímať sami seba ako súčasť jedného prepojeného celku. Dovtedy by bolo múdre si tento stav aspoň predstavovať. Napríklad radiáciu nevidíme, ale keď sa dozvieme o jej škodlivých účinkoch a o zariadeniach, ktoré ju na nás vyžarujú, začneme z nej mať strach a začneme si dávať pozor na zariadenia, ktoré radiáciu [...]

Moment dopadu balistickej rakety na iracké mesto Erbil

Úder na Sýriu. Izrael zasiahol budovu bezpečnostných síl v Damasku

02.05.2024 23:01, aktualizované: 23:25

Sýrske štátne médiá o údere bezprostredne neinformovali.

ucla

USA: Na univerzite UCLA zadržali najmenej 200 propalestínskych demonštrantov

02.05.2024 22:22

Polícia zlikvidovala barikády a začala vypratávať tábor demonštrantov.

trump

Ďalší útok na Kapitol? Výsledky volieb uznám, len ak budú čestné, uviedol Trump

02.05.2024 21:52

Podobné slová použil aj v rokoch 2016 a 2020.

Miloš Vučevič

Smer Moskva. Srbský parlament potvrdil novú vládu, na niektorých ministrov sú uvalené sankcie

02.05.2024 21:19

Vučevičovu vládu po búrlivej dvojdňovej rozprave podporilo 152 z 250 poslancov.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 376
Celková čítanosť: 707366x
Priemerná čítanosť článkov: 1881x

Autor blogu

Kategórie