Prísnejšie zákony nepomôžu – masové streľby ako veľký problém dneška

Nedávny príval masových strelieb zdôraznil potrebu menej tolerantných zákonov o zbraniach a tým súvisiacich ďalších reštriktívnych opatrení. Hoci je zrejmé, že psychicky labilným ľuďom by nemalo byť dovolené nosiť alebo vlastniť zbrane, je tiež zrejmé, že samotné obmedzenia týkajúce sa zbraní nezmiernia násilie, ktoré sa pomocou nich pácha. Celá spoločnosť sa stala násilnou a agresívnou a citlivosť ľudí na násilie sa znižuje. Dnes ľudia takmer očakávajú, že dôjde k masovej streľbe. Preto si jej zastavenie vyžaduje viac než len nové zákony o zbraniach; vyžaduje to nájsť jej koreň a vytrhnúť ho.

Ešte pred niekoľkými desaťročiami sa ľudia necítili jeden od druhého tak vzdialení. Odcudzenie v spoločnosti ale narástlo na takú úroveň, že dnešná bežná miera antagonizmu voči spoločnosti by bola na prelome storočí diagnostikovaná ako narcizmus. Čo je však horšie, úroveň rozdelenia a nepriateľstva v spoločnosti sa neustále zvyšuje, a to čoraz rýchlejšie.

Ego ako také nie je vo svojej podstate zlé. Celý náš vývoj sa zakladal na našom egu. Ako sa vyvíjalo, rozvíjalo ľudskú spoločnosť, technológie, umenie a kultúru, i medicínu. Keby nebolo nášho ega, nemali by sme civilizáciu.

Keďže však ego je základom nášho konania, či už si to uvedomujeme, alebo nie, vždy medzi nami dochádza k agresii a násiliu. Niekedy je zjavná, inokedy skrytá, ale vždy je tu. Preto pri všetkej našej snahe nedokážeme vytvoriť spravodlivú spoločnosť.

Ľudská prirodzenosť si vyžaduje nadradenosť, nadvládu, výnimočnosť. V dôsledku toho, kým nezmeníme ľudskú prirodzenosť, bude v našej spoločnosti vždy všadeprítomný útlak a zneužívanie, a to v každej mysliteľnej i nemysliteľnej podobe. Túto snahu o nadradenosť skrývame za „neškodné“

pojmy ako „súťaž“ a „motivácia“, ale pod nimi sa skrýva ten istý zlý sklon, ktorý nás tlačí k tomu, aby sme sa vyšplhali na vrchol pokiaľ možno tak, že všetkým ostatným šliapeme na hlavu.

Preto, aby sme dokázali obmedziť násilie, vrátane masovej streľby, musíme „zreformovať“ seba – svoju ľudskú prirodzenosť. Inými slovami, musíme sa rozhodnúť: ak chceme, aby bol náš život bezpečnejší a pokojnejší, musíme zmeniť sami seba.

Ešte dôležitejšie je, že naliehavosť zmeny musí preniknúť do veľkej časti spoločnosti, pretože človek nemôže zmeniť svoj postoj k spoločnosti bez spoločnosti, ktorá ho podporuje a usiluje sa o rovnaký cieľ. Preto keď sa rozhodneme pre zmenu, musíme vytvoriť celospoločenské vzdelávacie programy, ktoré nebudú zamerané len na obmedzovanie násilia, ale na zvyšovanie empatie voči iným, na podporu solidarity a vzájomnej zodpovednosti.

Aby sa nám podarilo úspešne prejsť od spoločnosti plnej odcudzenia a násilia k spoločnosti súdržnej a plnej starostlivosti, je dôležité nesústrediť sa na negatíva, ale posilniť pozitíva. Pretože ego sa neustále vyvíja, ak sa sústredíme len na negatíva, núti nás to ku snahe ich potláčať, a to až kým sa nevysilíme a oni potom neprepuknú ešte prudšie ako predtým. Okrem toho taktiež premrháme čas na márne úsilie vybudovať alternatívu k násilnému egoizmu, takže nebudeme mať ani alternatívu, ktorú by sme si mohli namiesto väčšieho násilia vybrať.

Ak chceme vytvoriť pozitívnu alternatívu k egoizmu a násiliu, musíme v spoločnosti rozvíjať pozitívne hodnoty, aby sme na nich mohli založiť vzťahy v našich spoločenstvách. Čím viac energie vložíme do pestovania pozitívnych vzťahov medzi ľuďmi, tým priaznivejšia bude atmosféra v komunite. To následne zníži celkovú úroveň násilia a agresie.

Aby bola akákoľvek transformácia úspešná, naším pravidlom by malo byť posilňovanie pozitívneho, a nie obmedzovanie negatívneho. Ak budeme v súvislosti s násilím v komunite pracovať týmto spôsobom, budeme úspešní. Ak sa uspokojíme s prísnejšou kontrolou zbraní, veci pôjdu naďalej dolu vodou.

Vlak do budúcnosti: Prečo by ste nemali zaťahovať záchrannú brzdu

22.05.2026

Keď sledujeme dnešné deti pohltené vychytávkami online světa, často prehliadame rodičov, ktorí túto situáciu tolerujú. V skutočnosti ju nielen tolerujú, ale sami sú pohltení digitálnym svetom a obrazovkami. Takýto rodič sedí doma na gauči, na lavičke na ihrisku, v kaviarni či v lietadle, pozerá do displeja a mrhá časom, ktorý by mohol venovať komunikácii so svojím [...]

Krásne vzdialené miesto, nebuď ku mne kruté

18.05.2026

V našom vývoji sme prešli dlhú cestu, ale napriek tomu, že je už jasné, že sme sa dostali do slepej uličky, stále si myslíme, že táto cesta niekam vedie. A zo zotrvačnosti naďalej používame staré metódy, ktoré nás do tejto slepej uličky priviedli. Tento umierajúci kapitalizmus Západný svet je založený na kapitalizme a jadrom kapitalizmu je konkurencia. Sloveso [...]

Roboty napredujú

15.05.2026

Berú nám prácu, ale prinášajú dar, ktorý stratu viac než vynahradí. Vzorky grafických návrhov značiek zaslané renomovanej izraelskej reklamnej agentúre PRPL boli také dobré, že si autora najali. Autor sa však nemohol dostaviť do kancelárie, pretože bol… robot. Logá vytvoril systém umelej inteligencie spoločnosti Tailor Brands, ktorý bol vyškolený v oblasti grafiky [...]

Iran War Strait of Hormuz

Bez jedla i vody, výplaty, v neistote. V Hormuzskom prielive uviazlo 20-tisíc námorníkov

22.05.2026 23:16

Niektorí nedostali už od minulého roka svoju skromnú mzdu 100 až 200 dolárov mesačne. K internetu sa môžu pripojiť iba na chvíľu, aby mohli kontaktovať svojich blízkych.

Mexico EU

EÚ a Mexiko podpísali obchodné dohody. Leyenová: Formujeme lepšiu budúcnosť. Saková kvituje

22.05.2026 22:45, aktualizované: 23:24

Obe strany sa dohodli aj na prehĺbení politickej spolupráce v čase rastúcej globálnej neistoty.

Belgium F-35 Jets

Poliaci už majú najsmrteľnejšie americké stíhačky. Minister: Zmenia tvár celej armády

22.05.2026 22:07

Do Poľska prileteli prvé stíhačky F-35, ktoré tamojšia vláda objednala v roku 2020.

Sikorski

Americkí vojaci do Poľska? Sikorski je rád, ale povedal aj to, čo ho potešilo ešte viac

22.05.2026 21:36

Rozhodnutie ocenil aj nemecký šéf diplomacie. „Každý jeden vojak NATO na východ od Nemecka je nasadený na správnom mieste.“

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 549
Celková čítanosť: 1112088x
Priemerná čítanosť článkov: 2026x

Autor blogu

Kategórie